HAYATI ANLAMANIN

EN İYİ YOLU KİTAP OKUMAKTIR

İNSAN OKUR!

Tayfun Kurt (1956-2008)

 

sahaf name

bir röportaj

fotoğraf albümü

hakkında yazılanlar

Ali Haydar Haksal

Aptullah Tirali

Engin Berk

Fatih Sultan Kar

Haluk Çağlayaner

M. Şeref Özsoy

Murat Pabuç

Mengüç Okan

Nuri Kurtcebe

Oral Onur

Ömer Asan

Ömer Lekesiz

Tolga Gürocak

Zafer Yalçınpınar

Bize Ulaşın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SENİ UNUTMAYACAĞIZ

TOZLU RAFLARIN

ASİ KARADENİZLİ’Sİ...

 

Fatih Sultan Kar

 

Çınardibi Sahaf’ın sahibi Tayfun Kurt günümüzde yok olmaya yüz tutan sahaf kültürünün son temsilcilerindendi. 2007 yılının sonunda Çınardibi Sahaf kapandı. 04 Eylül 2008  Perşembe günü ise farkında olmadan aramızdan uçup gitti. Daha önce kaybettiğimiz pek çok değer gibi...

Tayfun Kurt’un en önemli özelliklerinden biri  kitaplarla ilgili tüm bilgileri bilgisayar ortamına aktarmış olması, dolayısıyla aradığınız kitaba hiç vakit kaybetmeden ulaşmanızı sağlamasıydı. Mekanı, sohbeti sim sıcaktı. Gönlüne bir girdin mi

Senin aradığın kitabı senden çok tasa eder, bulup sana ulaştırırdı

Çınadibi Sahaf’ın Kadıköy macerası on yıl sürse de Tayfun Kurt,  bu işe daha Üsküdar’da Moda Pasajı’nda başlamış, bu işin tam bir kurdu olmuştu. O, dükkanı için satın aldığı kitaplar gibi okurun da iyisini seçerdi.

Manavdan biber domates seçer gibi kitap seçtirmezdi

Kitaba verdiği değeri dükkana astığı sahafname kuralları ile kanıtlamıştı. Çınardibi Sahaf’a gidip ne aradığınızı bilmeden manavdan domates biber alır gibi rafları karıştırmaya kalkarsınız kendinizi bu kuralların karşısında bulurdunuz. Eğer kitaplara gereksiz yere dokunup karıştırmadan ne istediğinizi söylerseniz kendisi bir kaşif edasıyla aradığınız kitabı bulup verirdi. Kendisinin yazdığı ve mekanına astığı meşhur sahafname'sinde Karadeniz'in hırçın suları gibi Oflu kimliğini ortaya çıkaran Kurt, aslında bunu kitap sevgisiyle ve kitaba verdiği değerle açıklıyordu

Sahafname’den bir kaç başlık

Bakmak ve karıştırmak farklı kavramlardır. Lütfen birbiriyle karıştırmayınız.

Müşteri psikolojisiyle dilediğiniz gibi hareket edip istediğiniz her şeyi yapabileceğinizi,

her tarafı karıştırabileceğinizi düşünmeyiniz.

Bu koşullar size uygun gelmiyorsa lütfen dükkanı terk ediniz.

 

Bu sahafa Enis Batur ve onu sevenler giremez

 

Çinardibi Sahaf, bir tarihte Enis Batur ve onu sevenlerin girmesini yasaklayan tabelasıyla nam salmıştı. Tayfun Kurt’un kuralları şan şöhret tanımazdı.

Çınardibi Sahaf’ın dipnotu: İnsan kitapla doğru ve güzel bir ilişki kurabiliyorsa, dünyaya ve diğerlerine de iyi davranıyordur, iyi okur- iyi insan masalı.

Tyafun Kurt paragöz değildi. Alamayacağınızı söylediğiniz, sadece fiyat ve bilgi almak için sorduğunuz kitabı üşenmeden arayan, ‘lazımsa al sonra ödersin’ diyen biriydi. Aynı zamanda araştırma yaptığınız konuda size kitap ve yazar tavsiye edebilecek birikime sahipti. Ve kitabın ondan gerçekten yararlanacak kişiye ulaşması için çaba sarf ederdi.

Dükkân tabelasının altında: “Hayatı anlamanın en iyi yolu kitap okumaktır. İnsan okur”, yazısı bulunan Tayfun Kurt, yazık ki rahatsızlığından sonra 2007 yılı başında sahaflığı bırakmıştı.

Deli dolu olduğu doğruydu, ama suyuna gider, kitapları ve okumayı sevdiğinizi hissettirirseniz size ne kadar farklı yaklaştığını görürdünüz.

Çınar Dibi Sahaf Moda Cad. Sarraf Ali Sok. No:15 Moda adresi

Bir çok kitap severin gönlünde hatıraları tazeliğini hep koruyacak, Ofli hemşehrim Tayfun Kurt hiç unutulmayacak...